Unboxing Rosie Box from Lush.

June 29, 2015
Did you think that I forgot about you? Ha, no. Even if I do not want to, I had to take a little break. I wasn't there a month. Even teachers were alreadt asking me about my blog. That it's already after the exams, that I should get a grip. Pff. If I  don't want to write, I will not write, simple.
Myśleliście, że o was zapomniałam? Ha, nie. Nawet jeśli nie chciałam, musiałam zrobić sobie małą przerwę. Nie było mnie miesiąc. Już nawet nauczyciele pytali, o bloga. Że po egzaminach, że już powinnam się pozbierać. Pff. Jak nie chcę pisać, nie będę pisać, proste.


I was joking.
Żartowałam.


Okay, so the price of this kit about which I'm going to write today is 32 euros, and it includes balls: Rose Jam, Amandopondo and Tisty-Toast, skin conditioner Ro's Argan and shower gel Rose Jam.
Body Conditioner? Yes.
Dobrze, więc cena zestawu o którym będę dzisiaj pisać to 32 euro, a w jego skład wchodzą kule: Rose Jam, Amandopondo i Tisty-Tosty, odżywka do ciała Ro's Argan i żel pod prysznic Rose Jam.
Odżywka do ciała? Tak. Body conditioner.


While about all those cosmetics there's nothing to write, because the balls act as balls, shower gel as a gel, this conditioner to the body is something that is hard to find on drugstore shelves.
It smells exactly like the shower gel, cause they're from the same collection. I'm hopeless in describing scents, but suppose that it's rosy. I don't enjoy it, but also don't have any intention to throw everything through the windom because of it.
Conditioner works exactly the same as a hair conditioner. Apply it on the body, and then rinse with water. Instructions from the Lush: click.
For me it's something amazing, because I'm too lazy to massage moisturizer to my skin after every bath and wait until it's absorbed.
O ile o tych wszystkich kosmetykach nie ma się co rozpisywać, bo kule działają jak kule, żel pod prysznic jak żel, to odżywka do ciała jest czymś, czego raczej nie spotka się na drogeryjnych półkach.
Pachnie ona tak samo jak żel pod prysznic, bo są z tej samej kolekcji. Jestem beznadziejna w opisywaniu zapachów, ale załóżmy, że jest on różany. Nie przypadł mi do gustu, ale nie mam też zamiaru z jego powodu wyrzucić wszystkiego przez okno.
Odżywka działa dokładnie tak samo jak odżywki do włosów. Nakładamy na ciało, a później spłukujemy wodą. Instrukcja ze strony Lusha: klik
Dla mnie to coś niesamowitego, gdyż jestem zbyt leniwa, żeby po każdej kąpieli wmasowywać w siebie balsam i jeszcze czekać, aż się wchłonie.Overall I'm happy with my purchase and I'm glad that I found so interesting cosmetic.
Ogólnie jestem zadowolona z zakupu i cieszę się, że trafiłam na tak ciekawy kosmetyk.

Tomorrow I will share my and your plans for the holidays. Have a nice day!
Jutro podzielę się moimi i waszymi planami na wakacje. Miłego dnia! 

No comments:

Powered by Blogger.